Eksperymentalny Warsztat Online

W ostatni weekend w normalnej sytuacji byłbym w Pradze i mielibyśmy nasze regularne seminarium szermierki Tai Chi.

Sytuacja się jednak zmieniła w sposób, jaki nikt z nas jeszcze rok temu nie był w stanie przewidzieć.

Z powodu pandemii a raczej reakcji naszych rządów na zagrożenie wirusem, świat został sparaliżowany. Wszyscy utknęliśmy w domach. W swego rodzaju „areszcie domowym”, najczęściej z brakiem możliwości spotykania się na normalnych zajęciach i warsztatach.

U nas, nie możemy prowadzić zajęć nawet w parku, na otwartej przestrzeni i nie możemy oddalać się od domu na odległość większą niż 5 mil. Tak, że nie mogę nawet wybrać się do innych części Londynu.

Zmieniło się wszystko, nie możemy podróżować, co było normalnie częścią mojej pracy. Przez wiele lat przemieszczałem się autem a przez ostatnie prawie czternaście lat samolotem, tysiące kilometrów miesięcznie docierając na różnie kursy i seminaria. I nagle stop, mogę pracować tylko z domu, online. W tej samej sytuacji znaleźliśmy się prawie wszyscy i nawet najbardziej sceptyczni do uczenia online moi koledzy i przyjaciele zostali to tego rodzaju pracy zmuszeni, żeby utrzymać możliwość praktyki. Nie tylko w Tai Chi, ale nawet w takich systemach gdzie praca z partnerem jest proporcjonalnie największą częścią treningu, jak na przykład, w Judo, Aikido czy szermierce.

Zacząłem prowadzić zajęcia online prawie rok temu, kiedy okazało się, że lockdown nie skończy się tak szybko. I nie wiadomo kiedy będziemy mogli wrócić do sali. Mamy dwie regularne klasy online w tygodniu dla naszej Londyńskiej grupy. Chociaż szybko się okazało, że to utrudnienie w praktyce ma też swoje dobre strony. Umożliwiło powrót do ćwiczenia ludziom, którzy kiedyś u nas ćwiczyli ale na przykład, wyprowadzili się z Londynu. Zaczęli też interesować się tymi zajęciami moji studenci Tai Chi z innych krajów, USA, Austria.

Spotykaliśmy się też online z inicjatywy Iva z Pragi w wirtualnej gospodzie na prawdziwym piwie lub winie z przyjaciółmi z Czech, Polski i Słowacji, tak po prostu, żeby mięć kontakt i pogadać.

Na jednym z takich spotkań padł pomysł ze strony Zbyszka, Iva i innych przyjaciół, skoro nie możemy spotykać się normalnie zróbmy warsztaty online.

I tak zamiast seminarium szermierki w Pradze, 6 marca, w ostatnią sobotę zrobiliśmy pierwszy, na razie eksperymentalny warsztat online.

Warsztat zrobiliśmy trochę na wzór moich Londyńskich, krótkich regularnych trzygodzinnych warsztatów, zamierzonych na pogłębienie pracy z konkretnie wybranymi tematami.

W warsztacie uczestniczyli praktycy szermierki Tai Chi z naszej szkoły, z Czech, Polski i Słowacji. Zajęcia prowadziłem równolegle w dwóch językach, Polskim i Czeskim.

Pracowaliśmy nad metodami rozwijania świadomości ruchu, umiejętności obserwacji różnych niuansów ruchu, przez obserwacje i jednoczesne czucie ruchu. Czyli wykorzystanie Ting Jin (czucia energii ruchu), najpierw na przykładzie praktyki formy Ojca.

Wykorzystując jednocześnie dwie metody pracy z koncentracją uwagi. Ogólne odczuwanie jak forma pracuje z nami w tym konkretnym momencie w którym się znajdujemy i zamierzone kierowanie uwagi na konkretne reakcje i zjawiska ruchu.

Do tego drugiego zadania wybrałem pierwsze zadanie jakie dostają zaawansowani praktycy do własnej, indywidualnej praktyki formy Ojca. Obserwacja obszaru klatki piersiowej i realizacja zasady jej rozluźniania, osiadania z jednoczesnym obserwowaniem reakcji w ciele jaki wywołuje ten proces. Obserwacja jak zmienia się jakość ruch w efekcie pracy z tą zasadą. Szczególnie, w pływ na równowagę struktury i tym samym zakorzenienie, ugruntowanie.

Od tego tematu przeszliśmy w naturalny sposób od różnych doświadczeń związanych z realizacją zakorzenienie, fundamentalnego kroku z pięciu kroków w Tai Chi, z trzynastu metod emisji siły w Tai Chi, pięciu kroków i ośmiu bram.

Badaliśmy na sobie jak ten krok jest związany z wykorzystaniem działania grawitacji, tworzenia równowagi przez pozbywaniem się, rozluźnianiem zbytecznych napięć ograniczających i blokujących ruch. Jak mocno jest ten proces związany z osiadaniem i zachowaniem równowagi centrum w różnych rodzajach ruchu.

Pracowaliśmy z ćwiczeniami oddechowymi pomagającymi rozciągnąć głębokie tkanki mięśni związanych z oddechem, w tym również przepony i powiązaniem oddechu z równowagą.

Uczyliśmy się też wykorzystywać rytm oddechu do radzenia sobie ze efektami stresu.

Przeszliśmy też przez różne metody rozluźniania i „otwierania” barków, od prostszych i dobrze nam znanych z regularnej praktyki do bardziej zaawansowanych, pracujących na głębszym poziomie. Jak na przykład, wykorzystanie spiralnej, rotacyjnej siły Roll Back (jednej z ośmiu bram, z trzynastu metod Tai Chi).

Od tego tematu, przeszliśmy w naturalny sposób do łączenia sił trzynastu metod w całość. Skoncentrowaliśmy się na pracy, z trzema z pięciu kroków, zakorzenienie, spojrzenie-obrót w prawo, spojrzenie-obrót w lewo i Roll Back („ściągnięcie”, ruch skręcania, rotacyjny, spiralny ruch w strukturze ciała).

Badaliśmy przez praktyczne doświadczenia jak te siły wiążą się ze sobą w ruchu, tworząc całość. Jak tworzą koordynację ruchu wewnętrznego i zewnętrznego prowadzonego ruchem centrum. Krótko mówiąc pracowaliśmy nad jakością i efektywnością ruchu.

Wykorzystaliśmy do pracy z tymi tematami, fragmenty form, Matki, Trzynastu Podstawowych Metod Tai Chi i szermierki Tai Chi. Żeby te doświadczenia były inspiracją do budowania jakości i efektywności ruchu i jednocześnie wykorzystania w technikach Tai Chi które ćwiczymy.

Praca dla obu stron, uczestników warsztatu i dla mnie była bardzo ciekawa. Dobrze razem, chociaż online spędzone trzy sobotnie godziny. Postanowiliśmy wspólnie, że będziemy kontynuować. Mamy już termin następnego warsztatu online, niedziela 11 kwietnia.

Było super i super było was widzieć i razem pracować. Dziękuję i do zobaczenia na następnym warsztacie.

Autor: Tomasz Thomas Nowakowski

I’m Tai Chi practitioner and teacher; fencer, visual artist and writer, an expert in deep learning and methodology of training, lifelong passionate about pictures, movement, words, and education. I’m the designer of the Shapes of Balance system. The system of methodology of teaching based on my lifelong experience in learning, researching, teaching, and coaching. The main purpose of the system is to achieve the high level of practical abilities and skills through understanding of the subjects of learning in the reasonable time. Since 1982, I’ve been teaching Tai Chi and Qigong, and practical applications of Tai Chi principles and methods; and how to use experience from Tai Chi practice to release unnecessary tension, focus, achieve high quality of the movement, the most important timing, and how to keep going in stressful situations. I’ve been lifelong passionate and practicing different kinds of systems which are working with awareness of the movement, as martial arts and other systems: Do In (Tao In), Judo, Jiu-Jitsu, Shodo (Japanese calligraphy),Yoga, Aikido, Kung fu, Tai Chi, and different kinds of fencing: Kendo, Ken jitsu, and European fencing. I’ve been studying and researching what is the same or similar, and what is different among the systems, what is practical and useful in the practice and everyday life. I’ve been using and sharing those experiences at my work, and my methodology of teaching. I live in London UK.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: