Po Warsztacie

Sobotni warsztat, o którym pisałem w poprzednim artykule, bardzo się udał. Wspólnie z uczestnikami warsztatu zrobiliśmy sporo solidnej pracy.

Zaczeliśmy od formy Ojca. Jest to unikalna forma, składająca się z dwóch części, pierwsza to, „Dziewięć Małych Niebios”, pracuje się w niej przez spiralny ruch, nad wzajemnym połączeniem dziewięciu grup stawów w naszym organiźmie w jeden, dobrze skoordynowany ruch prowadzony  z centrum.

Druga część, polega na świadomej pracy w staniu w pozycjach i wykorzystaniu działania grawitacji do rozwijania prawidłowej struktury ciała, tworzenia równowagi, zakorzenienia i dobrej jakości oddechu.

Bardzo cenię sobię tą formę jako „narzędzie pracy” do budowania solidnych podstaw Tai Chi. I pracuję z nią prawie na każdych prowadzonych zajęciach. Jedynie wtedy, gdy mam do dyspozycji mało czasu nie wykorzystuję formy ojca do pracy. Na przykład, na krótkich, specjalistycznych kursach lub zajęciach.

Praca z formą Ojca pomaga mi nie tylko dobrze przygotować uczestników zajęć do praktyki, ale też daje możliwość obserwacji, jak radzą sobie z jakością ruchu, z timingiem, koncetracją, równowagą, koordynacją i rytmem ruchu. Te obserwacje pozwalają mi podejmować decyzje nad czym trzeba aktualnie pracować, jak dostosować i modyfikować wcześniej przygotowany plan zajęć do konkretnej już, indywidualnej pracy z osobami biorącymi udział w warsztacie.

Po praktyce formy ojca, krótko przypomniałem jakie są wymagania techniczne i umiejętności, które trzeba dobrze znać na podstawowym poziomie zaawansowania w naszej szkole.

Są to, na przykład, dobra samodzielna umiejętność pracy z formą ojca, z formą ziemi, pierwszą częścią długiej, klasycznej formy w jej dwóch podstwowych wersjach, „długich” i „średnich” pozycji, umiejętność pracy z partnerem w tuishou w pozycjach i w ruchu, oraz podstawowych aplikacji technik.

Do tego, rozumienie na podstawowym poziomie, koncepcji „Trzynastu fundamentalnych form Tai Chi” i umiejętności samodzielnej pracy nad równowagą struktury i koordynacją ruchu z centrum, w oparciu o zasady Tai Chi opisane w klasycznej teorii Tai Chi.

Kolejnym tematem, była praca z timingiem i rytmem ruchu w formie. Tym razem, skoncentrowaliśmy się na formie ziemi „długich” pozycji i ekstremalnie wolnym tempie wykonania ruchu. Wyjaśniałem też sens takiej pracy i pytałem o indywidualne doświadczenia ćwiczących. Jakie mieli obserwacje z tego rodzaju ćwiczenia.

Głównym tematem pracy w parach, była indywidualna korekta pozycji i ruchu. Bardzo ciekawy temat, któremu poświęcamy na każdych warsztatach sporo czasu, na przykładach różnych technik i ich zastosowań.

A po warsztacie, żeby odpocząć po solidnej pracy, część z nas wybrała się na dobrą pizzę do pobliskiej pizzernii.

Autor: Tomasz Thomas Nowakowski

I’m Tai Chi practitioner and teacher; fencer, visual artist and writer, an expert in deep learning and methodology of training, lifelong passionate about pictures, movement, words, and education. I’m the designer of the Shapes of Balance system. The system of methodology of teaching based on my lifelong experience in learning, researching, teaching, and coaching. The main purpose of the system is to achieve the high level of practical abilities and skills through understanding of the subjects of learning in the reasonable time. Since 1982, I’ve been teaching Tai Chi and Qigong, and practical applications of Tai Chi principles and methods; and how to use experience from Tai Chi practice to release unnecessary tension, focus, achieve high quality of the movement, the most important timing, and how to keep going in stressful situations. I’ve been lifelong passionate and practicing different kinds of systems which are working with awareness of the movement, as martial arts and other systems: Do In (Tao In), Judo, Jiu-Jitsu, Shodo (Japanese calligraphy),Yoga, Aikido, Kung fu, Tai Chi, and different kinds of fencing: Kendo, Ken jitsu, and European fencing. I’ve been studying and researching what is the same or similar, and what is different among the systems, what is practical and useful in the practice and everyday life. I’ve been using and sharing those experiences at my work, and my methodology of teaching. I live in London UK.

Dodaj komentarz

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: