Jak, co roku, na spotkaniach tuishou w Pradze, w sobotę wieczorem, odbyła się Tai Chi Gala.

Prezentowałem koncepcję 13 fundamentalnych form Tai Chi, często nazywanych też formami podstawowymi, 13 strategiami, lub taktykami. Prowadząc zajęcia, często nazywam je 13 fundamentalnymi sposobami emisji siły.

Tym razem, chciałem pokazać nie tylko formę jako sekwencję technik, ale też przedstawić koncepcję 13 podstawowych form.

Zacząłem, od prezentacji „pięciu kroków” i „ośmiu bram”. „Pięć kroków” to: zachowanie równowagi centrum (zakorzenienie), krok od przodu, lub intencja ruchu do przodu, krok do tyłu, lub intencja ruchu do tyłu, spojrzenie w lewo, i spojrzenie w prawo. Wszystkie kroki, ale specjalnie ostatnie dwa, są związane z rotacyjnym ruchem dolnej części kręgosłupa i realizacją w ten sposób zasady ruchu prowadzonego z talii, z centrum i proporcjonalnymi przemianami „pustki i pełności”.

„Osiem bram” to, podstwowe przemiany yin yang, zgodnie z zasadą przemian pustki i pełności, prawidłowe wykorzystanie grawitacji i mobilizacji całego organizmu do emisji siły wewnętrznej.

Pokazałem te podstawowe rodzaje emisji siły. Następnie prezetowałem formę Matki ze stylu San Feng jako przykład, kompozycji formy stworzonej z 13 podstawowych form.

Na przykładzie, „omiatania kolana i odepchnięcia”, pokazałem jak te formy łączą się ze sobą, tworząc bardziej złożone formy.

I jak tworzą strukturę techniczną Tai Chi, w formach pustych dłoni i technikach z białą bronią. Oprócz „omiatania kolana” wykorzystałem też, formy: „lotu po przekątnej” i „tkaczki”, pokazując te formy w wariantach pustych dłoni i z mieczem.

Chodziło mi o pokazanie, że formy trzeba rozumieć, ich działanie, kompozycję i sens. Trzeba też, rozumieć  powiązania między nimi. Coś, co można określić jako strukturę techniczną stylu Tai Chi. Jest to, moja polemika z bezmyślnym uczeniem się form na pamięć i takim też sposobem ich praktykowania. Zjawisko, które niestety, dalej obserwuję wśród części ludzi ćwiczących Tai Chi nawet przez wiele lat.

Na szczęście, nie dotyczy to wszystkich, tylko pewnej grupy ludzi, ograniczających się do odbierniania Tai Chi powierzchownie, tylko i wyłącznie jako zewnętrzne techniki zawarte w formach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s