Pięć Wewnętrznych Prawd

Podejście do praktyki sztuk walki lub innych systemów może być różne. Moje było inspirowane rodzinną tradycją szermierki i związanego z nią kodeksu honorowego, na przykład, zasady fair play, filozofii Jigoro Kano (twórcy Judo) i innymi doświadczeniami, w których wyrastałem. Uprawianie sztuk walki nie ogranicza się tylko do  rozwijania umiejętności technicznych, czy poznawania samego systemu, chociaż oczywiście jest to bardzo ważny element praktyki.

Jednak uprawianie sztuk walki tak, jak każdej innej sztuki jest też pewnym stylem życia, procesem solidnej i nie kończącej się pracy nad sobą. Takie podejście mam od początku, od kiedy stawiałem pierwsze kroki w uprawianych systemach i takie mam do dziś.

Stąd pomysł na umieszczenie mojego, wcześniejszego artykułu na blogu. Artykuł pisałem przed kilku laty, inspirowany był jedną z licznych rozmów z moim nauczycielem.

Pięć Wenętrznych Prawd

W naszym stylu Tai Chi mamy pięć cech, których potencjał nosi w sobie każdy człowiek. Kiedy nie są pielęgnowane, pozostają głęboko stłumione w naszym wnętrzu. Dlatego też, człowiek przez świadomą pracę nad sobą powinien je rozwijać.

Własności te nazywamy: Pięcioma wewnętrznymi prawdami.

Powiązane są z teorią pięciu przemian znaną na przykład, z medycyny chińskiej. Każda z Pięciu Wewnętrznych Prawd odpowiada jednemu z pięciu elementów (procesów przemian). Są to:

Woda – Wytrwałość, cierpliwość.

Jeśli cel jest szlachetny należy dążyć do niego wytrwale i cierpliwie, pokonując trudności podobnie jak woda nieustannie płynąca do oceanu.

Drzewo – Uważność, szacunek (respekt).

Respekt dla wszystkich przejawów życia, ludzi i ich osiągnięć. Łatwo jest niszczyć, bardzo trudno tworzyć rzeczy trwałe. Drzewo które łatwo jest zciąć wyrasta przez lata.

Ogień – Odwaga, szczerość, wewnętrzna prawda.

Trzeba dążyć do szczerości wobec samego siebie i innych, wyzbywać się nawyku samooszukiwania, pielęgnować odwagę widzenia siebie takimi jacy jesteśmy. Starać się naprawiać popełnione błędy.

Ziemia – Zaufanie.

Szeroko pojęte zaufanie. Również wiara w swoje możliwości – wszystko co mam do zrobienia, staram się zrobić najlepiej jak w tej chwili potrafię, uczę się żeby zwiększać swoje możliwości. I zakładam, że inni chcą postępować podobnie.

Metal – Siła skromności, naturalności, prostoty.

Skromność nieudawana, świadomość tego co sobą reprezentujemy, co umiemy i jednocześnie tego co mamy do przepracowania.

Jest to skrócony przeze mnie opis poszczególnych Pięciu Wewnętrznych Prawd, ważnych do rozwijania i pięlęgnowania. Chociaż są one inspirowane wykładami mojego nauczyciela sprzed wielu lat i są powiązane z jego stylem to, mają charakter uniwersalny i wbrew pozorom praktyczne znaczenie w każdym stylu i w codziennym życiu.

Tomasz Nowakowski

Londyn UK 10.02.2010

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s