Formy Tai Chi, nawet te najprostsze, są kompozycją ruchów złożonych z różnych rodzajów emisji siły z „Trzynastu fundamentalnych form Tai Chi”.

Na przykład, w przypadku bardzo znanej formy, „Przenoszenie rąk miękkich jak chmury” najczęściej wykorzystuje się „Odparcie” (Ward off) w kroku bocznym.

Taka wersja tej formy jest najbardziej znana praktykom Tai Chi. Jednocześnie formę, „Przenoszenie rąk miekkich jak chmury” można też, wykonywać w innej wersji, z wyraźniejszym zaznaczeniem ruchu spiralnego, „skręcania”. Wykorzystując w ten sposób inny rodzaj emisji siły, występujący w ściągnięciu-skręcaniu-zawinięciu” (Roll Back). Drugiej po „odparciu” (ward off) najważniejszej formy emisji siły z „Trzynastu fundamentalnych form Tai Chi”.

Może też zmieniać się praca nóg, przez wykorzystanie różnych pozycji. Na przykład, pozycji „łuku”, różnych rodzajów kroków i kierunków ruchu. Forma może też być wykonywana jako forma podwójna z parterem.

Taki rodzaj bardziej zaawasnowanego treningu wykracza po za „normalne”, standardowe wykonanie formy.

Na filmie pokazuję, klasyczne, standardowe wykonanie formy „Przenoszenia rąk miękkich jak chmury” z zaznaczaniem „Odparcia” (Ward off) z „Trzynastu fundamentalnych form Tai Chi”.

3 myśli na temat “Odparcie w „Przenoszeniu rąk miękkich jak chmury”

 1. Well.

  Robisz chmury zupełnie inaczej niż ja. Zupełnie inne wejście i wyjście. Czy zmieniasz poziom w chmurach czy to tylko problem patrzenia ręką kamery?

  Postaram się dla porównania nagrać coś jako komentarz, choć nie mam aż tak profesjonalnych możliwości.

  Pozdr KO

  Polubienie

  1. Tak, to, że robimy inne warianty to normalne. W formach Tai Chi jest tak samo jak z aplikacjami, każdą technikę można wyprowadzić na różne sposoby. Stąd taka niezliczona ilość wariantów form, nawet w ramach tego samego stylu.

   U wielu nauczycieli forma też świadomie ewoluuje w różnych wariantach, zależy nad czym się kontretnie w danym momencie pracuje.

   Bardzo chętnie zobaczę Twoją wersję dla porównania, sprzętem się nie przejmuj.

   A co do poziomu, tak, w pewnym sensnie zmieniam, jest to efekt mobilizacji siły przy otwieraniu formy. Siła wychodzi od stóp do dłoni przez operowanie centrum i wtedy kiedy jest wyraźniej zaznaczana powstaje efekt ruchu centrum w jednym poziomie co prawda, ale bardziej jak fala a nie jak horyzontalna linia prosta.

   Dzięki za komentarz Krzysztof, pozdrawiam serdecznie i czytam Twój blog:)

   Tomasz

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s